Simpozij ob razstavi Japonska, Jugoslavija, grafični bienale: dokumenti sodelovanja
Zbornik prispevkov
Dokumentarno razstavo Japonska, Jugoslavija, grafični bienale: dokumenti sodelovanja, ki je bila od 22. 3. do 19. 5. 2019 na ogled v Mednarodnem grafičnem likovnem centru, je 15. maja 2019 pospremil in dopolnil mednarodni posvet, ob katerem je izšla tudi pričujoča tematska publikacija.
Sodelujoči umetnostni zgodovinarji in umetnik so predstavili različne vidike sodelovanja med japonskim in jugoslovanskim, še zlasti slovenskim likovnim prostorom od konca druge svetovne vojne dalje. Pojasnjeni so bili tisti politični in kulturni pogoji na Japonskem in v Sloveniji, ki so vzpostavitev stikov omogočili in opredelili. Komunikacija med državama na področju vizualne umetnosti je bila postavljena tudi v širši kontekst hladnovojnih mednarodnih odnosov.
Ker se je izkazalo, da je bilo sodelovanje med japonskim in jugoslovanskim prostorom še posebno močno na področju grafične umetnosti, je bila posebna pozornost posvečena vlogi in pomenu ljubljanskega grafičnega bienala. Njegova ustanovitev leta 1955 je razvoju tega medija namreč ponudila močno platformo, poleg tega pa dala možnost za vzpostavljanje trajnih mednarodnih prijateljstev. Poleg predstavitve bienala so v kontekstu japonsko-slovenske izmenjave izpostavili pomen mednarodnih kiparskih simpozijev Forma viva, ki so se na različnih lokacijah po Sloveniji odvijali od leta 1961. Udeležba japonskih umetnikov na teh srečanjih je bila, tako kot na bienalu, izjemno velika in občinstvo jih je dobro sprejelo.
Uredniki
Gregor Dražil
Avtorji
Marjeta Ciglenečki, Gregor Dražil, Wiktor Komorowski, Bert Winther-Tamaki, Noriaki Sangawa
Prevajalci
Prevod v slovenščino: Urban Belina, Aleksandra Jovanovski. Prevod v angleščino: Katja Kosi, Jana Renee Wilcoxen.
Oblikovanje
Ivian Kan Mujezinović / Ee
Izdal in založil
MGLC
Leto
2019
Jezik
slovenski, angleški
Število strani
133