26. grafični bienale Ljubljana
Sunek

Umetniški vodja:

Jure Mikuž

Velika nagrada:

Trienal Poli/Gráfica de San Juan: América Latina y el Caribe

23. 6.–2. 10. 2005

Število umetniških ustanov: 18

Število umetnikov z novimi naročenimi deli: 32

Prizorišča osrednje razstave:

Tobačna Ljubljana

Grafični bienale Ljubljana je leta 2005 praznoval petdeset let neprekinjenega delovanja. Prireditev z naslovom Sunek je govorila o moči bienala, ki je pol stoletja ponujal pregled grafične ustvarjalnosti z vsega sveta, premikal meje slovenskega kulturnega prostora in zaznamoval tudi mednarodni grafični svet. Koncept 26. grafičnega bienala je pripravil Jure Mikuž, ki je k sodelovanju povabil vrsto ustanov, ki se ukvarjajo z grafiko. Odzvalo se jih je osemnajst in so nato samostojno kurirale vsaka svojo sekcijo v prostorih ljubljanske tobačne tovarne. Prvi osnutki bienala so oživeli že s simpozijem decembra 2004 v Mednarodnem grafičnem likovnem centru.

Osrednja razstava Sunek je tako na 2600 kvadratnih metrih površine v opuščenih, a impozantnih tovarniških prostorih predstavila raznolike poglede na sodobno grafiko in proces kot način priprave razstave. Osemnajst vabljenih ustanov z vseh koncev sveta (od Evrope, Azije, Afrike do obeh Amerik), zastopnic različnih institucionalnih vlog kompleksnega sveta umetnosti – od muzejev, tradicionalnih grafičnih delavnic, digitalnih produkcijskih centrov, nacionalnih knjižnic in producentov bienalskih oz. trienalskih grafičnih razstav –, je s svojim izborom umetnikov in umetniških del ter njihovimi predstavitvami jasno pokazalo, da je tradicionalni koncept grafike izgubil svojo prevlado. Osrednja bienalska razstava je pokazala na vrednost, pomen in moč ideje, ki se lahko uresniči v celoti ali deloma skozi grafični medij. Ta pristop je omogočil tudi prikaz raznovrstnosti umetnosti, ki obstaja v sodobnem globaliziranem svetu.

26. grafični bienale, ki je opustil oznako mednarodni in prvič v zgodovini prireditve dobil naslov – Sunek –, je zasnovalo deset galerij in produkcijskih hiš, osem bienalov in trienalov, kar enaindvajset kustosinj in kustosov ter sto devetinštirideset umetnic in umetnikov. Razstavljenih je bilo več kot tristo umetniških del, večinoma novejših, nastalih po letu 2000 in ustvarjenih posebej za bienale.


Umetniki

  • BHARAT BHAVAN INTERNATIONAL PRINT BIENNIAL, Bhopal, Indija: Raj Mohammad Pathan; kurator: Yusuf.
  • BIBLIOTHÈQUE NATIONALE DE FRANCE, Pariz, Francija: François Morellet, Paul-Armand Gette, Jean Le Gac, François Bouillon, Gérard Collin-Thiébaut, Jean-Michel Alberola, Yves Chaudouët, Françoise Pétrovitch; kuratorka: Marie-Cécile Miessner.
  • BIRMINGHAM MUSEUMS AND ART GALLERY, Birmingham, Velika Britanija: Paul Coldwell, Jane Dixon, Lucian Freud, Jane Joseph, Peter Kennard, Cat Picton Phillips, Hughie O'Donoghue, Anne Rook, Colin Self, Ian Tyson & Jerome Rothenberg, Catherine Yass, Telfer Stokes, Helen Douglas; kuratorka: Tessa Sidey.
  • BROOKLYN MUSEUM, New York, ZDA: Devorah Sperber; kuratorka: Marilyn Kushner.
  • CALCOGRAFÍA NACIONAL, REAL ACADEMIA DE BELLAS ARTES DE SAN FERNANDO, Madrid, Španija: Juan Alberto García de Cubas, Mónica Gener, Anish Kapoor, Jesús Pastor, Elena Jiménez; kuratorja: Javier Blas in María Zozaya.
  • EGYPTIAN INTERNATIONAL PRINT TRIENNIAL, Giza, Egipt: Amira Ehsan Abdel Malek, Eman Ezzat Elshazli, Moataz Mohamed Abdallah, Mohamed Nabil Abdel Salam, Rania Wagdy AbdAlla Mahmoud, Wael A. Sabour A. Kader; kurator: Medhat Nasr Ali.
  • GRAPHICA CREATIVA KANSAINVÄLINEN TAIDEGRAFIIKAN TRIENNAALI, Jyväskylä, Finska: Tuija Arminen, Hanna Oinonen; kuratorka: Virve Lilja.
  • ISTITUTO NAZIONALE PER LA GRAFICA, Rim, Italija: Massimo Bartolini; kurator: Luigi Ficacci.
  • MEDNARODNI GRAFIČNI LIKOVNI CENTER, Ljubljana, Slovenija: son:DA (Metka Golec, Miha Horvat), Marija Starič Jenko, Almira Sadar, Annu Vertanen, Federico Pietrella, Ingrid Ledent; kuratorja: Breda Škrjanec in Božidar Zrinski.
  • MEDZYNARODOWE TRIENNALE GRAFIKI W KRAKOWIE, Krakov, Poljska: Andrzej Bednarczyk, Ksawery Kaliski; kurator: Tomasz Gryglewicz.
  • NEUE GALERIE AM LANDESMUSEUM JOANNEUM, Gradec, Avstrija: Jörg Schlick; kuratorka: Elisabeth Fiedler.
  • NOVOSIBIRSKAJA BIENNALE SOVREMENNOJ GRAFIKI, Novosibirsk, Rusija: Rinat Minnebajev, Svjatoslav Ponomarjov, Jelena Bertollo, Vladimir Martinov, Jekaterina Rožkova, Vladimir Nasedkin, Sergej Brujhanov, Muratbek Džumalijev in Guljnara Kasmalijeva, Ajrat Teregulov; kurator: Vladimir Nazanski.
  • PROYECTO'ACE, Buenos Aires, Argentina: Rimer Cardillo; kuratorka: Alicia Candiani.
  • MEŽDUNARODNO TRIENALE NA GRAFIKATA, Sofija, Bolgarija: Veselin Stajkov, Ilija Petrov, Najden Petkov, Vasil Zahariev, Marko Behar, Karl Jordanov, Emerih Jakobov, Atanas Nejkov, Todor Panajotov, Hristo Nejkov, Zlatka Dabova, Mana Parpulova, Petar Čuhovski, Simeon Venov, Tanja Vladova, Dimitar Bakalov, Stefan Markov, Kiril Gjulemetov, Stojan Stojanov, Ljubomir Janev, Ljuban Dimanov, Stojmen Stojlov, Krasimira Dimčevska, Marija Ignatova, Natalija Himirska, Valentin Kovačev, Aleksi Načev, Ada Mitrani, Albena Mihajlova, Nina Kovačeva, Valentin Stefanov, Stanislav Božankov, Dimitrina Sevova, Bujan Filčev, Emil Mirazčiev, Mobile Graphic Art Office (Anastasija Panajotova, Aleksander Aleksov, Atanas Vasilev, Borislav Stoev, Valeri Vasilev, Valeri Čakalov, Vanko Urumov, Veselin Damjanov, Galina Pavlova, Georgi Lečev, Gredi Assa, Darina Peeva, Dimo Kolibarov, Elena Panajotova, Zafir Jončev, Ivan Dimov, Ivan Ninov, Koljo Karamfilov, Kostadinka Miladinova, Marija Duhteva, Milko Pavlov, Mihail Petkov, Plamen Monev, Plamen Penov, Plamen Solomonski, Ralica Nikolova, Roberto Andreev, Rumen Nečev, Rumen Račev, Rumen Skorčev, Sašo Anastasov, Stefan Bojkov, Tedi Liho, Tihomir Manolov, Cvetan Kazandžiev, Juli Minčev, Javora Petrova, Zahari Kamenov, Hristo Kardžilov); kuratorka: Plamena Dimitrova-Račeva.
  • NATIONAL TAIWAN MUSEUM OF FINE ARTS, Taichung, Tajvan: Shiou-ping Liao, Hsi-chi Li, Yang-che Liu, Yu-hui Chung, Chen-ping Tung, Shyh-twan Hwang, Hsueh-chin Lin, Chin-cheng Chu, Dean-e Mei, Ming-die Yang, Sheng-min Hsieh, Hung-yu Chang, Hsin-chen Chang, Ping-ho Lo, Juo-lan Kao, Ming-feng Hsu, Chao-an Lin, Yung-chin Chen, Yu-tzu Wu, Hsing-hsuen Wu, Hsiang Cheng, Chin-jui Pan, Yu-chi Wang, Hui-Lan Chang; kuratorka: Judith Wan-ju Wang.
  • SEZON MUSEUM OF MODERN ART, Karuizawa, Japonska: Mitsuo Kano, Naoyoshi Hikosaka, Fumihiko Nishioka, Nana Shiomi, Keisuke Yamaguchi; kuratorka: Sawako Ogiwara.
  • TALLINNA GRAAFIKATRIENNAAL, Tallinn, Estonija: John Smith (Marko Mäetamm, Kaido Ole) & Margareete Fuks; Andres Tali & Anu Kalm, Leonhard Lapin, Silvi Liiva, Enno Ootsing, Vive Tolli, Urmas Viik; Marco Laimre & Theodor Kuul, KIWA (Jaanus Kivaste) & Kaarel Kurismaa, Kai Kaljo & Richard Kaljo, Avangard (Sandra Jogeva, Margus Tamm) & Peeter Allik; kuratorja: Anders Härm in Eve Kask.
  • TRIENAL POLI/GRÁFICA DE SAN JUAN: AMÉRICA LATINA Y EL CARIBE, Portoriko: Allora & Calzadilla (Jennifer Allora, Guillerno Calzadilla), Miguel Luciano, Adál Maldonado, Antonio Martorell, Garvin J. Sierra, Mary Patierno & Natalia Muñoz; kurator: Elvis Fuentes.

Mednarodna žirija

  • Hedwig Fijen
  • Vasif Kortun
  • Yongwoo Lee
  • Katalin Néray
  • Dejan Sretenović

Druge razstave in projekti

Spremljevalni program

Publikacije

Organizacija bienala

Producent: Mednarodni grafični likovni center.
Koproducenta: Cankarjev dom in Tobačna Ljubljana.
Direktorica MGLC: Lilijana Stepančič.
Umetniški vodja: Jure Mikuž.
Koordinatorja: Breda Škrjanec, Božidar Zrinski.
Koordinator spremljevalnih razstav: Jani Pirnat.
Idejna zasnova postavitve bienala v Tobačni Ljubljana in urbana označitev bienala: Fakulteta za arhitekturo, mentor Vojteh Ravnikar, vodja projekta Matjaž Bolčina in študentje Tadeja Božičnik, Petra Cegnar, Anja Humljan, Mark Koritnik, Tadej Renar.
Oblikovanje celostne podobe bienala: Martha Stutteregger.
Odnosi z javnostmi, šolski in popularizacijski program: Lili Šturm, Monika Ivančič, Petra Klučar.