23. mednarodni grafični bienale

Velika nagrada:

Sanggon Chung

Velika častna nagrada:

Richard Hamilton

Nagrade mednarodne žirije:

Marko Laimre, Ágnes Haász, Lojze Spacal

Mednarodna nagrada san zanobi:

Zora Stančič

Nagrada za najboljšo nacionalno predstavitev:

Brazilija

19. 6.–30. 9. 1999

Število umetnikov osrednje razstave: 204

Prizorišča osrednje razstave:

Galerija Jakopič, Mednarodni grafični likovni center, Moderna galerija

23. mednarodni grafični bienale je prinesel pomembno novost v organizaciji prireditve. Tridesetim nacionalnim selektorjem je bil dodeljen prostor, ki so ga lahko izkoristili povsem po svojih zamislih. S tem je želel organizator kritično izostriti izbor razstavljenih grafik in hkrati ponuditi možnost za novo prezentacijo v obliki prostorskih instalacij, intervencij in podobno. Razstavljena so bila tudi dela vabljenih umetnikov in tistih, ki so svoja dela poslali na javni natečaj. Tako je bienale ohranjal demokratično zasnovo odprtosti za vse tehnike in umetniške smeri v luči kakovosti grafičnega lista.


Umetniki

  • Clinton Adams
  • Terry Allen in Douglas Kent Hall
  • Getulio Alviani
  • Jiří Anderle
  • Stefano Arienti
  • Zoran Arizanović
  • Chester Arnold
  • Dotty Attie
  • Mikoláš Axmann
  • Geert Baas
  • Donald Baechler
  • Blažej Baláž
  • José Manuel Ballester
  • J. Barros
  • Uiara Bartira
  • Fernando Bellver
  • Rudi Benétik
  • Mersad Berber
  • Derek Besant
  • Suky Best
  • Jennifer Blazina
  • Yvonne Boag
  • Bong Tae Kim
  • Andre Bongibault
  • Bogdan Borčić
  • Dean Bowen
  • Christopher Brown
  • Marko Butina
  • Josip Butković
  • Robert Campos
  • Paolo Canevari
  • Squeak Carnwath
  • Ladislav Čepelák
  • Dion Channer
  • Dinos in Jake Chapman
  • Taiga Chiba
  • Jože Ciuha
  • Peter Ciuha
  • Niamh Clancy
  • Sue Coe
  • Robert Colescott
  • Ivan Csudai
  • Enzo Cucchi in Arnaldo Pomodoro
  • Janusz Jerzy Cywicki
  • Tanja Dabo
  • Dae Sup Song
  • Dirk De Bruycker
  • Lesley Dill
  • James Drake
  • Pavlína Fichta Čierna
  • Tony Fitzpatrick
  • Graham Fransella
  • Helena Freddi
  • Felix M. Furtwängler
  • József Gaál
  • Hanspeter Gempeler
  • Leonardo Gotleyb
  • Martín Gracías Rivera
  • Samuel Grajfoner
  • Ágnes Haász
  • Inger Hagen
  • Toshihiro Hamano
  • Richard Hamilton
  • Marjatta Hanhijoki
  • Andreas Hanske
  • Jorma Hautala
  • Vladimír Havrilla
  • Susana Herrero Kunhardt
  • Bogdan Hoffmann
  • Jože Horvat - Jaki
  • Margo Humphrey
  • Marek Jaromski
  • Andrej Jemec
  • Jeong Ho Park
  • Svetlana Jevtić
  • Dieter Josef
  • Roberto Juarez
  • Jung Hwan Sun
  • Zahari Kamenov
  • Kolyo Karamfilov
  • Mari Kasegai
  • Feres Khoury
  • Sun Kim
  • Celina Kirchner
  • Slobodan Knežević
  • Keisei Kobayashi
  • Zora Koren Skerk
  • Jiří Kornatovský
  • Tune Kruse
  • Alena Kučerová
  • Tadataka Kudou
  • Marko Laimre
  • Georgi Lechev
  • Juan Lecuona
  • Thierry Lenoir
  • Jenö Lévay
  • Ina Levytsky
  • Hung Liu
  • Gani Llalloshi
  • Lojze Logar
  • Ellen Karin Mæhlum
  • Marko Mäetamm
  • Johannes Maltrovsky-Haider
  • Cecilia Mandrile
  • Oscar Manesi
  • Matilde Marín
  • Živko Marušič
  • Margaret May
  • Suzanne Mc Clelland
  • Tapani Mikkonen
  • Gorica Miletić
  • Branko Miljuš
  • Reinhard Minkewitz
  • Emil Mirazchiev
  • Luiz Monforte
  • François Morellet
  • Mayumi Morino
  • Claudio Mubarac
  • Edo Murtić
  • Mitsuru Nagashima
  • Gábor György Nagy
  • Rosella Namok
  • Akos Novaky
  • Tony O’Malley
  • Etsuko Obata
  • Polde Oblak
  • Valentin Oman
  • Branko Pavić
  • Louis Pelletier
  • Teresa Pereda
  • Krystyna Piotrowska
  • Dušan Pirih Hup
  • Vassil Popov
  • Endi Poskovic
  • Concetto Pozzati
  • Michel Querioz
  • Carol Rama-Carolrama
  • Pontus Raud
  • Arnold Raymond
  • Rosanne Retz
  • Annette Frances Robinson
  • Peter Rónai
  • David Row
  • Unai San Martín
  • Juan Sánchez
  • Sang-Gon Chung
  • Birgit Sauer
  • Eva Schlegel
  • Michael Schneider
  • Linda Schwarz
  • Gorazd Šefran
  • Dimitrina Sevova in Stefan Bojkov
  • Margie Sheppard
  • Scott Sherry
  • Hollis Sigler
  • Liina Siib
  • Rudolf Sikora
  • Francine Simonin
  • Jaune Quick-To-See Smith
  • Robin Smith Peck
  • Susana Solano
  • Steven Sorman
  • Lojze Spacal
  • Zora Stančič
  • Marija Starič-Jenko
  • May Stevens
  • John Stezaker
  • David Storey
  • Guido Strazza
  • Donald Sultan
  • Miroslav Šutej
  • Piotr Szurek
  • Fumiko Takeda
  • Andres Tali
  • Tracy Templeton
  • Zoran Todović
  • Imre Tolnay
  • Roberto Tonelli
  • Øivind Torseter
  • Marijan Tršar
  • Daisy Turner
  • Inge Vavra
  • Franko Vecchiet
  • Vladimir Veljašević
  • Ulrike Vetter
  • Jan Vičar
  • Akihiro Watabiki
  • Tiny Weil
  • Bjarne Werner Sørensen
  • Emmi Whitehorse
  • Michael Windle
  • Koichi Yamamoto
  • Young Sik Kim
  • Ewa Zawadzka
  • Safet Zec
  • Barbara Zeigler in Joan Smith
  • Giuseppe Zigaina
  • Małgorzata Żurakowska

Mednarodna žirija

  • David W. Kiehl
  • Zoran Kržišnik
  • Yongwoo Lee
  • Pierre Restany
  • Ryszard Stanisławski

Druge razstave in projekti

Publikacije

Organizacija bienala

Organizator: Mednarodni grafični likovni center.
Direktor MGLC in predsednik bienala; zasnova bienala: Zoran Kržišnik.
Izvršna sekretarka bienala; koordinacija in postavitev bienala: Breda Škrjanec.
Koordinacija razstav nagrajencev: Majda Jerman.
Zasnova postavitve bienala v Moderni galeriji: Fakulteta za arhitekturo (seminar doc. Vojteha Ravnikarja).
Postavitev razstav v Cankarjevem domu: Maruša Stupica.
Komisija za izbor del, poslanih na konkurz: Lev Menaše, Breda Ilich Klančnik, Nives Marvin.
Dokumentacija: Mirjam Behek.
Koordinacija simpozija: Jana Mlakar.
Koordinacija delavnic: Boštjan Soklič.
Odnosi z mednarodnimi javnostmi: Breda Pretnar, Barbara Beričič.
Odnosi z javnostmi: Magda Stražišar.
Grafična podoba bienala: Ranko Novak.