22. mednarodni grafični bienale

Velika nagrada:

Kohei Wakatsuki

Velika častna nagrada:

David Hockney

Častna priznanja:

John Baldessari, Ettore Sottsass, Maurizio Pellegrin

Nagrade mednarodne žirije:

Robert Jančovič, Leonardo Gotleyb, Vladimir Makuc

Mednarodna nagrada san zanobi:

Lee Chun-Wook

27. 6.–30. 9. 1997

Število umetnikov osrednje razstave: 321

Prizorišča osrednje razstave:

Moderna galerija, Narodni muzej Slovenije

22. mednarodni grafični bienale ohranja tradicijo obveščanja o globalnem dogajanju na področju grafične umetnosti. Selektorskim nacionalnim izborom so se pridružila dela, ki so bila izbrana na javnem natečaju, in dela vabljenih umetnikov. Organizator je spodbujal selektorje, naj poskušajo zaokrožiti izbore in vključiti tudi mlade perspektivne umetnike, zato je bilo možno videti veliko multiplov, računalniške grafike in drugih tehnoloških inovacij, ki so vplivale na produkcijo. Z obsežno predstavitvijo ljubljanske grafične šole je organizator prvič zavestno vzpostavil dialog med domačimi ustvarjalci in pomenom bienala za njihov umetniški razvoj.


Umetniki

  • Norman Ackroyd
  • Rodolfo Agüero
  • Doug Aitken
  • Alfonso Albacete
  • Elisabet Alsos Strand
  • Esteban Alvarez
  • Getulio Alviani
  • Dario Amico
  • Asa K. Andersson
  • Lisa Andrén
  • Nevenka Arbanas
  • Helga Ármanns
  • Todorče Atanasov
  • Toula Athanassiou
  • Christian Ludwig Attersee
  • Patrick Aubert
  • Peter Augustovič
  • Elvira Bach
  • Vijay Bagodi
  • John Baldessari
  • Grzegorz Banaszkiewicz
  • Francisco Bandeira
  • Robert Baramov
  • Giancarlo Benedetti
  • Rudi Benétik
  • Kjetil Ingvar Berge
  • Janez Bernik
  • Elena Blasco
  • Stanislav Bojankov-Stanko
  • Bogdan Borčić
  • Andrew Boyle
  • Sandro Bracchitta
  • Edenei Brizot
  • Ingrid Buchta
  • Jagoda Buić
  • Anka Burić
  • Josip Butković
  • Violeta Čapovska
  • Tommaso Cascella
  • Frank J. M. A. Castelyns
  • Sean Caulfield
  • Peter Cederblom
  • Yupha Changkoon
  • Laurence Chauvier
  • Vladimir Chukich
  • José Manuel Ciria
  • Jože Ciuha
  • Peter Ciuha
  • Paul Coldwell
  • Kikie Crevecoeur
  • Vesna Črnivec
  • Lajos Csonto
  • Zsolt Czako
  • Gianfranco D’Alonzo
  • Henk Dalmolen
  • Irena Daukšaite-Guobiene
  • Gordana Dautovska
  • Enk De Kramer
  • Cleo Demetriou
  • Deena des Rioux
  • Boge Dimovski
  • Zoran Dimovski
  • Agnieszka Dobosz
  • Gaina Dorel
  • Oliver Dorfer
  • Kiff Doso
  • Andreea Draniceanu
  • David Dubose
  • Stuart Duffin
  • Karen Dugas
  • Luc Etienne
  • Marina Finci
  • Ivana Franke
  • Maja Franković
  • Giancarla Frare
  • Maria Fraxedas
  • Črtomir Frelih
  • Dröfn Friđfinnsdóttir
  • Ulla Fries
  • Marzia Gandini
  • Concha Garcia Sanchez
  • Christoph Gerling
  • Sukhvinder Singh Ghataore
  • Florence Gillet
  • Leena Golnik
  • Leonardo Gotleyb
  • Samuel Grajfoner
  • Nathalie Grall
  • Lars Grenaae
  • Rubem C. Grilo
  • Mile Grozdanić
  • Anders Gudmundsson
  • Sushanta Guha
  • Libby Hague
  • Toshihiro Hamano
  • Archana Hande
  • Habib Harem
  • Florin Hategan
  • Vladimír Havrilla
  • Weimin He
  • Manfred Hebenstreit
  • Herman Heintschel
  • Wolfgang Henne
  • José Hernandez
  • Yuyi Hiratsuka
  • Susann Hoch
  • David Hockney
  • Gerhard Hofmann
  • William John Houston Laing
  • Dževad Hozo
  • Michal Hudak
  • David Humphrey
  • Florentia Iconomidoy
  • Teija Immonen
  • Liz Ingram
  • Alfredo Jaar
  • Robert Jančovič
  • Danilo Jejčič
  • Andrej Jemec
  • Vige Jõekalda
  • Peter Jones
  • Claus Handgaard Jorgensen
  • Andrea Juan
  • Stephan Kaluza
  • Hanuman Kambli
  • Ae Ran Kang
  • Eve Kask
  • Pentti Kaskipuro
  • Smike Käszner
  • Miyabi Katayama
  • Gleb Katchuk
  • Roslyn Kean
  • Michael Kempson
  • Davida Kidd
  • Mikael Kihlmann
  • Seungyeon Kim
  • Kayoko Kimura
  • Kenji Kitagawa
  • Yoshihisa Kitatsuji
  • Janez - Mišo Knez
  • Bernd Koblischeck
  • Yannis Kolios
  • Elín Perla Kolka
  • Aria Komianoy
  • Mirsad Konstantinović
  • Zora Koren Skerk
  • Zsolt Koroknai
  • Nikolay Korotkov
  • Tamas Kotai
  • Bojan Kovačič
  • Elvyra Katalina Kriaučiunaite
  • Aristea Kritsotaki
  • Fatmir Krypa
  • Ante Kuduz
  • Michael Kunert
  • Moshe Kupferman
  • Nam Sin Kwak
  • Marine Ky
  • Chun Wook Lee
  • Wannee Leepaiboon
  • Jukka Lehtinen
  • Niklaus Lenherr
  • Ela Lesiak
  • Leticija Linardić
  • Etienne Lodeho
  • Lojze Logar
  • Yoshiaki Maeno
  • Vladimir Makuc
  • Andrei Manescu
  • Jan Manker
  • Rita Marhaug
  • Kasegai Mari
  • Francisco José Maringelli
  • Helena Markson
  • Sérgio Marques
  • Colin Martin
  • Denis Masi
  • Edita Matan
  • Norman Mathieson
  • Paolo (PAM) Mazzuchelli
  • Julie McIntyre
  • Lucijan Mianowski
  • Miloš Michálek
  • Albena Mihailova
  • Seiichiro Miida
  • Branko Miljuš
  • Emil Miraztchiev
  • Rika Miyai
  • Dragan Momirov
  • Luiz Monforte
  • Andrea Mongini
  • Beatriz Moreiro
  • Nikolaus Moser
  • Ivo Mršnik
  • Jacques Muron
  • Takayuki Nagai
  • Mitsuru Nagashima
  • Pete Nevin
  • Dimče Nikolov
  • Rostislav Novák
  • Salim Obralić
  • Sara Ogilvie
  • Yi Yang Oh
  • Jung Ho Ohm
  • Masao Okabe
  • Geert Opsomer
  • Emiko Oyama
  • Yigal Ozeri
  • Henryk Ozog
  • Květa Pacovská
  • Mario Palli
  • Adam Marian Panasiewicz
  • Eduardo Paolozzi
  • Tatiana Papsueva
  • Sung Jin Park
  • Young Geun Park
  • Daginja Parupe
  • Ioana-Anca Parvan
  • Cezary Paszkowski
  • Branko Pavić
  • Anelia Pavlova
  • Vittorio Pavoncello
  • Freya Payne
  • Maurizio Pellegrin
  • Bill Penney
  • Marta Perez Garcia
  • Achille Perilli
  • Phillip Perlovsky
  • Jane Maria Petersen
  • Kristbergur Ódinn Pétursson
  • Bundith Phunsombatlert
  • Krystyna Piotrowska
  • Dušan Pirih Hup
  • Igor Podolchak
  • Miroslav Polcar
  • Aleksey Popov
  • Endi Poskovic
  • Pongsak Puddhacharoen
  • Sandor Raczmolnar
  • Barbara Rae
  • Eddie Rafferty
  • Aleksandar Rasulić
  • Robert Rauschenberg
  • Maja Ravnik
  • Rafael Rivera
  • Carlos A. Rivera
  • Murray Robertson
  • Alexander Roitburd
  • Ruth Roland
  • Sunsanee Rungreongsakhon
  • Susan Rushford
  • Nijole Šaltenyte
  • Pasquale Santoro
  • Arno Christian Schmetjen
  • Robbert Stephan Schrover
  • Gorazd Šefran
  • Santiago Serrano Rueda
  • Erika Severin
  • Yehiel Shemi
  • Giske Sigmundstad
  • Liina Siib
  • Jasna Šikanja
  • Ekaterina Smirnova
  • Anna Snædis Sigmarsdóttir
  • Ettore Sottsass
  • Nauer Spindola
  • Zora Stančič
  • Kamila Štanclová
  • Marija Starič-Jenko
  • Anne Starling
  • Tracy Staunton
  • Frank Stella
  • Yannis Stephanakis
  • Marja Strömmer
  • Marcin Surzycki
  • Alexander Suvorov
  • Annika Svenbro
  • Toshiya Takahama
  • Jannis Taliotis
  • Władysław Targosz
  • Diana Thater
  • Krzysztof Tomalski
  • Marijan Tršar
  • Aigars Truhins
  • Dani Tull
  • Janusz Tyrpak
  • Robert Urbásek
  • Toni Vasić
  • Benjamin Vasserman
  • Katarina Vaurová
  • Franco Vecchiet
  • Vladimir Veličković
  • Annu Vertanen
  • Christiane Vielle
  • Urmas Viik
  • Lenka Vilhelmová
  • Steffen Volmer
  • Lolita Vorkale
  • Nikolay Voronkov
  • Kohei Wakatsuki
  • Petar Waldegg
  • Brita Weglin
  • Pae White
  • Tadeusz Gustaw Wiktor
  • Norbert Wimmer
  • Iréne Wydler
  • Yoko Yamamoto
  • Naohide Yamazaki
  • Ayomi Yoshida
  • Eri Yoshihara
  • Toshio Yoshizumi
  • Arnis Zarinš
  • Safet Zec
  • Hao Zhou
  • Avdo Žiga
  • Giuseppe Zigaina
  • Bernd Zimmer
  • Mojca Zlokarnik
  • Birute Zokaityte
  • Vladimir Zuev
  • Ulla Zymner

Mednarodna žirija

  • Jorge Glusberg
  • Walter Koschatzky
  • Zoran Kržišnik
  • Yongwoo Lee
  • Evá Trojanová

Druge razstave in projekti

Publikacije

Organizacija bienala

Organizator: Mednarodni grafični likovni center.
Direktor MGLC in predsednik bienala: Zoran Kržišnik.
Strokovni sodelavci: Zoran Kržišnik (postavitev bienala in ostalih razstav), Breda Škrjanec (postavitev bienala), Majda Jerman (postavitev razstav nagrajencev), Mitja Rotovnik (postavitev razstav v Cankarjevem domu), Maruša Stupica (postavitev razstave Ljubljanska grafična šola), Nina Pirnat-Spahić (postavitev razstave Joe Tilson).
Komisija za izbor del, poslanih na natečaj: Meta Gaberšek-Prosenc, Breda Škrjanec, Marijan Tršar.
Postavitev bienala in ostalih razstav: Zoran Kržišnik.
Postavitev bienala: Breda Škrjanec.
Postavitev razstav nagrajencev: Majda Jerman.
Postavitev razstav v Cankarjevem domu: Mitja Rotovnik.
Postavitev razstave Ljubljanska grafična šola: Maruša Stupica.
Postavitev razstave Joe Tilson: Nina Pirnat-Spahić.
Odbor za propagando bienala: Sašo Franetič, Jana Mlakar, Jože Hudeček, Iztok Premrov.
Odnosi z javnostmi: Breda Pretnar.