12. mednarodni bienale grafike

Velika premija:

Tetsuya Noda

Velika častna nagrada:

Victor Pasmore

Nagrade mednarodne žirije:

Vjenceslav Richter, Sol LeWitt

13. 5.–31. 8. 1977

Število umetnikov osrednje razstave: 447

Prizorišča osrednje razstave:

Moderna galerija

12. mednarodni bienale grafike je ohranil dokumentarno in informacijsko širino. S svojo strukturo in načinom organizacije ni posegal v vrednotenje in razsojanje o tem, kaj je umetnina in kaj ni. Razvojne premisleke o grafičnem mediju je prepustil kritiki, zato so se pojavila vprašanja o komercializaciji grafike – kot posledici reproduktibilnosti in tehničnih možnosti reproduciranja – ter razmerju do oblikovanja. Nekatere kritike so bile usmerjene tudi v organizacijo bienala, ki bi lahko vključil razna avantgardna gibanja, ter problem kriterijev, ki bi lahko dejavno posegli v razvoj in razumevanje sodobne grafike. Kljub temu so na bienalu nekoliko izstopali avtorji minimalistične smeri in tako pripomogli, da prireditev ni zdrsnila v otopelost.


Umetniki

  • Edgardo Abbozzo
  • Ivor Abrahams
  • Hilary Adair
  • Branimir Adašević
  • Saleh Al-Jumaie
  • Pedro Alcantara
  • Fiona Alexander
  • José R. Alicea
  • Ritta Alima
  • George Allen
  • Helena Almeida
  • Getulio Alviani
  • Shige Amano
  • Jiří Anderle
  • Zvest Apollonio
  • Shusaku Arakawa
  • Tetsuo Araki
  • Yoshito Arichi
  • Miroslav Arsić
  • Hiroshi Asada
  • Olga Atopkova-Grečina
  • Ay-O
  • Rauf Azimov
  • Per Baagøe
  • Ethel Baias Lucaci
  • Urszula Bak
  • Jan Baker
  • M. Balakjian
  • George Baldessin
  • Ida Barbarigo
  • Alberto Barrera
  • Fiorenza Bassetti
  • Pat Martin Bates
  • Thomas Bayrle
  • Gabriel Belgeonne
  • Félix Beltrán
  • Arne Bendik Sjur
  • József Benes
  • Kurt Benning
  • Mersad Berber
  • Anna-Eva Bergman
  • Hartmut R. Berlinicke
  • Marietta Berman
  • Janez Bernik
  • Miguel Berrocal
  • Roger Bertemes
  • Henri Bettinville
  • Guillaume Beverloo Corneille
  • Remo Bianchedi
  • Andrzej Bielawski
  • Margaret Bignell
  • Monique Binswanger-Soubes
  • Nikolaj Blagovolin
  • Mel Bochner
  • Bengt Böckman
  • Andrew Bogle
  • Luigi Boille
  • Janez Boljka
  • Bogdan Borčić
  • Arun Bose
  • Svend Brandt-Møller
  • Herman Braun
  • Bodil Brems
  • Aurel Bulacu
  • Nils Burwitz
  • Adina Calonescu
  • Luis Camnitzer
  • Sergio Camporeale
  • Domenick Capobianco
  • Rimer Cardillo-Delmonte
  • Raul Cattelani
  • Patrick Caulfield
  • Georgij Cereteli
  • Bob Chaplin
  • Gerardo Chavez
  • Christo
  • Jože Ciuha
  • George Clement
  • Jock Clutterbuck
  • Pinchas Cohen Gan
  • Anna Constantinou
  • Sosso Contaratou
  • Francisco Copello Norero
  • Domenec Corbella Llobet
  • Antonio Costa-Pinheiro
  • Jan Cremer
  • Carlos Cruz-Diez
  • Gwen Curry
  • Tadeusz Czober
  • Leonardo da Iowa Lasansky
  • Karl Fred Dahmen
  • Ronald Davis
  • José de Guimarães
  • Auke de Vries
  • Fred Deux
  • Roger Dewint
  • Jennifer Dickson
  • Ivan Dimov
  • Jim Dine
  • Diohandi
  • Živko Djak
  • Emir Dragulj
  • Józef Draźkiewicz
  • Achilles Droungas
  • Sydney Drum
  • Janusz Ducki, Edward Wasilewski
  • Tomislav Dugonjić
  • Wincenty Dunikowski-Duniko
  • Bernard Duttweiler
  • Gerda Ebert
  • Ei Ebihara
  • Robert Ecker
  • Herald Eelma
  • Uzo Egonu
  • Michael Eisemann
  • Rolf Escher
  • Val Ewens
  • Amintore Fanfani
  • Eugen Feller
  • Victor Feodorov
  • Nadine Fievet
  • Stanisław Fijałkowski
  • Lino Fiocchi
  • Antonio Freiles
  • Ivo Friščić
  • Adolf Frohner
  • Palle From
  • Shiro Fukasawa
  • Yoshisuke Funasaka
  • György Galantai
  • Robert Gheyssens
  • Sam Gilliam
  • Edgardo Gimenez
  • Norbert Gmeindl
  • Ana Godel
  • Juan Manuel Gomez-Quiroz
  • Hajime Goto
  • Jerzy Grabowski
  • Alan Green
  • Phil Griffin
  • Joshua Griffit
  • Red Grooms
  • Aleksander Gurikov
  • Azza Hachmi
  • Hideo Hagiwara
  • Nigel Hall
  • Yozo Hamaguchi
  • Hannu Hämäläinen
  • Kuniaki Hamano
  • Simo Hannula
  • Paul Hartigan
  • Richard Hartwell
  • W.A.S. Hatch
  • Herman Hebler
  • Hermann Heintschel
  • Bernhard Heisig
  • Inar Helmut
  • Menhat-Allah Helmy
  • Patrice Henry-Biabaud
  • Pijuan Hernandez
  • Luis Hernandez Cruz
  • Gilda Hernandez Pesce
  • Erkki Hervo
  • Marianne Heske
  • Carl J. Heywood
  • Kazuo Hirai
  • Karl-Georg Hirsch
  • Luc Hoenraet
  • Hidéo Honda
  • Kazuhisa Honda
  • Nicholas Hondrogen
  • Gottfried Honegger
  • Miljenko Horvat
  • Michiko Hoshino
  • Dževad Hozo
  • Kyu-Baik Hwang
  • Shoichi Ida
  • Akio Igarashi
  • Masuo Ikeda
  • Lubomir Iordanov
  • Monirul Islam
  • Božidar Jakac
  • Jozef Jankovič
  • Angela Jansen
  • Andrej Jemec
  • Boris Jesih
  • Jasper Johns
  • Allen Jones
  • Ragnheidur Jónsdóttir
  • Marje Juksine
  • Walter Jule
  • Givi Kalmahelidze
  • Shin Kamiya
  • Raimo Kanerva
  • Hiroshi Kariya
  • Pentti Kaskipuro
  • Vasso Katraki
  • Alex Katz
  • Angelika Kaufmann
  • Kenshi
  • Meško Kiar
  • Tchissaka Kidjima
  • Keizo Kiguchi
  • Kosuke Kimura
  • Al Klayman
  • Henry Klein
  • Danuta Kluza
  • Hiroko Komatsuzaki
  • Akira Komoto
  • Kazoo Konishi
  • Věra Kotasová
  • Stasis Krasauskas
  • Marjan Kravos
  • Wojciech Krzywobłocki
  • Takuo Kubo
  • Alena Kučerová
  • Ante Kuduz
  • Asuka Kunimatsu
  • Pichai Kunkulsuntorn
  • Toshimatsu Kuremoto
  • Ryoten Kurogi
  • Kazusi Kusakabe
  • Diddo Kusdinar
  • Duck Jun Kwak
  • Barbara Kwasniewska
  • Andrzej Lachowicz
  • Sonja Lamut
  • Tadeusz Lapinski
  • Louis le Brocquy
  • Thomas Lenk
  • Jean-Pierre Leroy
  • Ivan Lesiak
  • Sol LeWitt
  • Roy Lichtenstein
  • Vasko Lipovac
  • Finn Lohmann
  • Richard Paul Lohse
  • Alain Loiselet
  • Luis Lopez-Loza
  • John Loring
  • Bea Maddock
  • Florence Mahdavi
  • Vladimir Makuc
  • Robert Mangold
  • Adriana Maraž
  • Gustave Marchoul
  • Antonio Martorell
  • Yoichi Masuda
  • Akira Matsumoto
  • Tatsuya Matsumoto
  • Sadaiku Matsumura
  • Takesada Matsutani
  • Christiane Maumary-Jaques
  • Dóra Maurer
  • Michael Mayer
  • Theo Mc Nab
  • Raul Meel
  • René Mels
  • Manuel Menán
  • Wanda Mihuleac
  • Branko Miljuš
  • Koji Miyamoto
  • Mitsuhiro Mizutani
  • Manfred Mohr
  • Mordecai Moreh
  • Mayumi Morino
  • Toshi Morinoh
  • Robert Motherwell
  • Susanne Mueller
  • Robert Murray
  • Edo Murtić
  • Zoran Mušič
  • Mariarosa Mutti
  • Tadeusz Myslowski
  • Miodrag Nagorni
  • Ghalib Nahi
  • Rafa Nasiri
  • Clary Nelson-Cole
  • Tetsuya Noda
  • Emilia Nozko-Paprocka
  • Thomas O'Donohue
  • Pablo Obelar
  • Valentin Oman
  • Kendji Ondjordjie
  • Shoichi Ono
  • Bruce Onobrakpeya
  • Dennis Oppenheim
  • Joerg Ortner
  • Yuichi Otake
  • Ryszard Otreba
  • Nobuyuki Oura
  • Achille Pace
  • Jacques Palumbo
  • Anastassia Panayotova
  • Eduardo Paolozzi
  • Victor Pasmore
  • Maurice Pasternak
  • Lilya Pavlović-Dear
  • Dušan Perčinkov
  • Rafael Pérez
  • Luis Perez Vicente
  • Jaroslava Pešicová
  • Matti Petäjä
  • Asmus Petersen
  • Michail Petkov
  • Peter Phillips
  • Oscar Piattella
  • Ivan Picelj
  • Ireneusz Pierzgalski
  • Leon Piesowocki
  • Krystyna Piotrowska
  • A. D. Pirous
  • Arthur Luiz Piza
  • Anatolij Plahov
  • Naděžda Plíšková
  • Marjan Pogačnik
  • Isabel Pons
  • Liliana Porter
  • Aleksandra Posledovič
  • Uwe Poth
  • Freddy Poulsen
  • Concetto Pozzati
  • Emilio Prieto Rodriguez
  • Kathleen Rabel
  • Rado (Sergio Strukelj)
  • Gábor Rádoczy-Gyármathy
  • Maral Rahman-Zade
  • Hans-Georg Rauch
  • Robert Rauschenberg
  • Asunción Raventós
  • Leslie Reid
  • Edda Renouf
  • Jean-Claude Reynal
  • Vjenceslav Richter
  • Bridget Riley
  • Xavier Rivera
  • Arthur Rosa
  • David Rose
  • James Rosenquist
  • Frank Ruddigkeit
  • Edward Ruscha
  • Ryo Saitoh
  • Osvaldo Salerno
  • Fred Sandback
  • Har Sanders
  • Roman Scheidl
  • Gorazd Šefran
  • Setsuko Lydia Okumura
  • Alan Shields
  • Kuniichi Shima
  • Masahiro Shirakawa
  • G. Soegijo Sidharta
  • Maria Simon
  • Adriena Šimotová
  • Stanco Skičzuk
  • Richard Smith
  • Soenarjo
  • Luis A. Solari
  • Lojze Spacal
  • Jože Spacal
  • Marko Spalatin
  • Fausta Squatriti
  • Milan Stanojev
  • Antoni Starczewski
  • Tino Stefanoni
  • Pat Steir
  • Ion Stendl
  • Wolfgang Stifter
  • Borislav Stoev
  • Radu Stoïca
  • Stoïmen Stoïlov
  • Ove Stokstad
  • Guido Strazza
  • Anupam Sud
  • Kumi Sugai
  • Minoru Suganuma
  • Branko Suhy
  • T. Sutanto
  • Miroslav Šutej
  • Hiroyuki Suzuki
  • Per Svensson
  • Peter Sylvester
  • Josif Szalay
  • Endre Sziráki
  • Feliks Szyszko
  • Bruno Talpo
  • Clara Tamas Blaier
  • Sigeru Taniguchi
  • Makoto Tanushi
  • Marje Taska
  • Petar Tchouklev
  • Süleyman Saim Tekcan
  • Marta Teti
  • Pierre-Léon Tétreault
  • Ithipol Thangchalok
  • P. G. Thelander
  • Björg Thorsteinsdóttir
  • Josef Tichy
  • Halil Tikveša
  • William Tillyer
  • Joe Tilson
  • Humio Tomita
  • Ilmar Torn
  • Georges Touyas
  • Jerzy Treliński
  • Wolfgang Troschke
  • Masahiko Tsubota
  • Kuri Tsujimoto
  • Judith Uehling
  • Catherine Val
  • Anton van der Veen
  • Paul van Dijk
  • Katrine van Houten
  • Leo van Steensel
  • Atanas Vassilev
  • Franc Vecchiet
  • Emilio Vedova
  • Vladimir Veličković
  • Hans Vent
  • Viktor Vilner
  • Blanka Votavová-Buková
  • Stelios Votsis
  • Decha Warashoon
  • Junzo Watanabe
  • Denys Watkins
  • Shane Weare
  • Sidsel Westbø
  • Tommy Wiberg
  • Hans Wigert
  • Dorothea Wight
  • Alain Winance
  • Werner Wittig
  • Moo-Chew Wong
  • Haruhiko Yasuda
  • Richard Yates
  • Tsuyoshi Yayanagi
  • Tomoe Yokoi
  • Tadanori Yokoo
  • Hodaka Yoshida
  • Katsuro Yoshida
  • Missa Yoshida
  • Masauki Yoshimoto
  • Ewa Zawadzka-Rykała
  • Barbara Zeigler-Sungur
  • Petter Zennström
  • Horst Zickelbein

Mednarodna žirija

  • Ronald Alley
  • Karl-Heinz Hering
  • Zoran Kržišnik
  • Seiji Oshima
  • Franco Solmi
  • Ryszard Stanisławski
  • Lazar Trifunović

Druge razstave in projekti

Publikacije

Organizacija bienala

Organizator: Moderna galerija.
Direktor Moderne galerije: Zoran Kržišnik.
Upravni odbor mednarodnega bienala grafike: Tone Kovič (predsednik upravnega odbora), Janez Bernik, Metod Brajer, Mitja Gorjup, Leopold Krese, Zoran Kržišnik, Franc Razdevšek.
Delovni sekretariat za prireditev 12. bienala: Zoran Kržišnik, Janez Bernik, Jože Brumen, Jože Hudeček, Sergej Pavlin, Bogdan Pogačnik, Marjan Pogačnik, Snežna Šlamberger.
Generalni sekretar: Zoran Kržišnik.
Komisija za izbor del, poslanih na konkurz: Renata Gotthardi-Škiljan, Marija Pušić, Marijan Tršar.
Postavitev razstave: Janez Bernik, Zoran Kržišnik, Sergej Pavlin.